The Big DumpTruck

Throwing Little Thought Pebbles at Your Windshield Since 1996

The Price of Being Lazy

Junior eats at least one banana a day. I am constantly buying bananas, because, well, it’s not like you can stock up on them.

We were out this morning. He HATES going to the grocery store these days, and I just sometimes would rather not have to fight with him about it. So I decided to buy two bananas in the cafeteria to bring home, solving my immediate problem.

A dollar fifty for two bananas. I could have bought three or four POUNDS of bananas for that price. I don’t think I’ll be doing that again.

Share
« Previous post